Sobota, 2018-05-26

SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W PIELNI
1966 - 2016

Serdecznie zapraszamy do przeczytania nowych utworów poetyckich naszych uczniów.

Znajdują się one w zakładce "Mistrzowie małych form literackich" (Poezja)

Życzymy miłej lektury i zachęcamy do tworzenia własnych wierszy i publikowania ich na szkolnej stronie.

Przypominamy, że dzień
24 maja 2018 roku
jest dniem wolnym
od zajęć dydaktycznych.

PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK

2018-05-21

Dnia 14 maja 2018 roku, uczniowie młodszej grupy wiekowej wyjechali do SDK-u, na spektakl teatralny pt. „Plastusiowy pamiętnik. Spektakl został oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej przez dzieci książeczki. Adaptacja utworu powstała z uwzględnieniem treści mówiących o przyjaźni, odwadze,  odpowiedzialności i  mądrości. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali spektakl, którego walory wzbogaciła nie tylko gra aktorów, ale również kolorowa inscenizacja, barwne kostiumy i wesołe piosenki.

TURNIEJ GRY W WARCABY

2018-05-10

W drugim półroczu tego roku, został w naszej szkole ogłoszony turniej gry  w warcaby. Do rozgrywek zgłosiło się osiemnastu uczestników, których podzielono na kategorie wiekowe. Pierwszym etapem rozgrywek była runda wstępna, gdzie grały pary wyłowione w drodze losowania. Zwycięzcy przechodzili do rundy zasadniczej, podczas której rozgrywali partie według zasady- każdy z każdym i zdobywali punkty. Mistrzem gry w warcaby  w kategorii klas młodszych została uczennica klasy III, Julia Sokołowska,  a w kategorii klas starszych najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy V, Dominik Sowa. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

SPOTKANIE Z PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

2018-05-10

Dnia 5 maja, uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z panią Danutą Wronowską, pielęgniarką, która już od kilku lat dba o zdrowie uczniów naszej szkoły. Tym razem dzieci rozmawiały o doraźnej pomocy w przypadku otarć  i skaleczeń. Poznały środki dezynfekujące i sposoby opatrywania ran, oglądały prezentację multimedialną. Pani Danuta zademonstrowała na ochotnikach właściwe zakładanie przylepców, bandaży i chusty. Następnie w parach uczniowie uczyli się zakładać opatrunki na dłonie, łokcie i stopy. Z dużym zaangażowaniem bandażowali kończyny swoich kolegów, było przy tym dużo śmiechu i poplątanych bandaży. Zajęcia bardzo się uczniom podobały.

"MAKBET"

2018-05-09

7 maja uczniowie kl. VI gościli na lekcji języka polskiego swoich kolegów i koleżanki z klasy IV. Przygotowali dla nich inscenizację fragmentu dramatu Williama Szekspira pt. „Makbet”. Czwartoklasiści mieli okazję nie tylko obejrzeć ciekawe przedstawienie, ale również dowiedzieli się sporo o budowie i tworzywie dziedziny sztuki, jaką jest teatr. Opisywali aktorów, ich kostiumy, oglądali rekwizyty i dekorację. Lekcja wszystkim bardzo się podobała.

PROGRAM EKOLOGICZNY

2018-05-04

Na zaproszenie Wójta Gminy w sali Domu Ludowego w Długiem z programem ekologicznym wystąpili artyści teatrów gdańskich. Wraz z innymi uczniami szkół gminy Zarszyn obejrzeli go również uczniowie naszej szkoły.

SKĄPIEC

2018-05-03

24 kwietnia w naszej szkole gościliśmy grupę teatralną gimnazjalistów z Długiego. Uczniowie zaprezentowali jedną z najbardziej znanych sztuk Moliera pt. „Skąpiec”. Piękna dekoracja, kostiumy z epoki oraz wspaniała gra aktorska sprawiły, że spektakl wszystkim bardzo się podobał. Wzruszał i bawił, z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

2018-05-03

30 kwietnia w naszej szkole odchodziliśmy uroczyście kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji ks. Adam Cebula wraz z uczniami z oddziału „0” , kl. VI i VII przygotował piękną akademię o tematyce historycznej. Dzieci z zerówki bardzo obrazowo ukazały wczesną historię naszej Ojczyzny, a uczniowie z klas starszych dalsze dzieje aż do pamiętnego dnia majowego. Akademię wzbogaciła prezentacja multimedialna pełna sugestywnych obrazów i symboli oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

ADOPCJA SERCA

Dnia 18 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli
w spotkaniu z panią Anną Pluskwa, która opowiadała dzieciom o projekcie Adopcji Serca, która jest bardzo prostym gestem solidarności z najbiedniejszymi dziećmi z afrykańskich państw. Polega na zobowiązaniu się osoby, rodziny bądź innej społeczności do finansowego wspierania jednego afrykańskiego dziecka, by umożliwić mu zdobycie wykształcenia, które w Afryce najczęściej jest odpłatne. Rodzina pani Anny „ adoptowała ośmioletniego Esmaela  Alwazengo, mieszkającego na jednej z Wysp Zielonego Przylądka. Dzięki tej adopcji chłopiec ma szansę na naukę, ciepły posiłek i jest zaopatrzony w przybory szkolne. Esmael jest bardzo wdzięczny swojej rodzinie adopcyjnej, z którą utrzymuje kontakt listowny. Nasi uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania, oglądali przyniesione listy, rysunki i zdjęcia. Spotkanie uświadomiło uczniom, że nie wszystkie dzieci na świecie mają sprzyjające warunki do nauki i beztroskie dzieciństwo.

ZAJĘCIA TANECZNE

2018-04-30

W piątek 27 kwietnia nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach tanecznych. Dzieci pod opieką instruktorów zumby świetnie się bawiły.

ZAJĘCIA REGIONALNE

2018-04-30

26 kwietnia uczniowie kl. V i VI w ramach zajęć regionalnych poznawali historię naszego kościoła oraz parafii. Doskonałym przewodnikiem po tych zagadnieniach okazał się Ks. Proboszcz Adam Cebula, który nie tylko opowiedział o kościele i specyfice pracy w parafii, ale również przedstawił ciekawe fakty z przeszłości naszej wsi. Opowiedział o dworze i tajemniczej historii zamku. Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści  Ks. Proboszcza. Na lekcji miały też okazję obejrzeć kroniki parafialne, księgi inwentarza i inne stare dokumenty znajdujące się w kancelarii parafialnej.